5253 Dernekler Kanununa uygun olarak 05 Ekim 2011 tarihinde kurulan İstanbul Aile Araştırmaları Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği (AİLEDER)  Uluslararası Aile Haftasında Salı Aileder eğitim programı katılımcılarına sertifikalarını verdi. 15 Mayıs Uluslararası Aile Günü, aile dinamiğini güçlendirmek ve aile’nin merkezde olduğu sorunlara dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bu etkinlikler kapsamında 6 aylık periyodik seminer dizisine katılan katılımcılara sertifikalarını vermek amacıyla AİLEDER 14 Mayıs günü etkinlik düzenledi. AİLEDER  toplumumuzda sağlıklı, mutlu, bilinçli aileler oluşmasına, yetişkinlerin çocukları, eşleri ve komşuları ile ilişkilerini geliştirmeleri mutlu ve kent yaşantısına uyumlu bir yaşam sürdürmelerine katkıda bulunmak amacıyla kurulan derneğimiz sağlıklı aile ve güvenli toplum yapısına katkı sumak amacıyla “Temel Düzeyde Aile Ruh Sağlığı Eğitim Programı” düzenlemiştir.

6 Kasım 2012 tarihinde başladığımız Salı Aileder Seminerleri programına 23 oturum düzenlenerek 23 Nisan 2013 tarihinde sona ermiştir. Programımıza farklı meslek disiplinlerinden, çeşitli üniversitelerin ilgili bölüm öğrencilerinden, stk temsilcilerden ve vatandaşlardan toplam 150 kişi katılmış, 63 kişi katılım belgesi almayı talep etmiştir. AİLEDER aileye yönelik koruyucu ve önleyici hizmetleri veren uzmanların mesleki gelişimlerine katkı sunarak ülkemizde aile yönelik eğitim, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerin gelişimine katkı sunmak temel misyonudur.

Uluslararası Aile Günü 15 Mayıs

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 20 Eylül 1993 tarih ve 47/231 sayılı kararı ile 15 Mayıs’ı Uluslararası Aile Günü olarak ilan etti ve 1994 yılından itibaren her yılın 15 Mayıs tarihi “Aile Günü” olarak kutlanmaya başlandı.  Aile Haftasında  Fakir, Evsiz Aileler, Ailelerin Eşitlik ve Adalet İlkeleri ile Oluşturulması, Aileler ve Gönüllüler, Toplumsal Dayanışmanın Tesisi, başlıklar altında gerçekleştirilen etkinlikler, daha sonra “Aile Haftası”na dönüştürüldü. 15 Mayıs’ı içine alan hafta “Aile Haftası” olarak kutlanmaya başlandı.

Fatih Kılıçarslan / Aileder Yönetim Kurulu Başkanı