Aile bir toplumun temel toplumsal kurumlarından biridir. Toplumu ayakta tutan temel öğelerdendir. Saygı sevgi, dayanışma, himaye ve ahlaki değerler ailenin geleneksel dayanaklarını meydana getirir. Aile biyolojik ilişkiler sonucu insan türünün sürekliliğini sağlayan toplumsallaşma sürecinin ilk ortaya çıktığı karşılıklı ilişkilerin belirli kurallara bağlandığı, o güne dek toplumda oluşturulmuş maddi ve manevi zenginlikleri kuşaktan kuşağa aktaran biyolojik, psikolojik, ekonomik, toplumsal, hukuksal yönleri bulunan toplumsal bir birimdir. Ailenin sosyal örgütlenmenin temel birimlerinden biri hatta toplumun temel yapısı olduğu gerçektir.

Bayramlar manevi, dini duygu, düşünce ve yaşayışın gelişimine kardeşliğin, dostluğun pekişmesinde önemli rol oynar.

Bayram namazı kılınmasıyla başlayan bayramlaşma küçükler büyüklerini ellerini öperek saygılarını, hürmetlerini ifade eder. Büyüklerde dağıttıkları hediyelerle küçükleri önemsediklerini ortaya koyarlar.

Aile üyeleri akrabalarıyla, komşularıyla, ahbap ve dostlarıyla ziyaretleşme ve bayramlaşma insanlar arasında sevginin, saygının, kardeşliğin ve dostlukların ilerlemesinde, gelişiminde belli bir öneme sahiptir.

Böylece dini duyarlılık ve toplumsal bütünlülük hızla artmaktadır.

Bayramlaşma aynı zamanda insanlar arasında yaşanan ilişki problemlerinin çözümüne bir vesiledir.

Bayramlaşma kırgın, küskün, dargınların barışarak ilişkiye girmesi, aralarındaki muhabbetin oluşmasına sorunların çözümüne yönelik duygusal adımın atılmasına katkı sağlayan günlerdir.

Bayram vesilesiyle iletişim ve ilişki problemlerini çözümlemiş insanlar, topluluğu bütünlük içersinde geleceğe güvenle bakabilir.

Sağlıklı aile mutlu toplumun temel ağları, ahenk içersinde birbirini tamamlayarak bayramlarda örülür.

Bayramlar ailelerin yaşam kalitesini geliştirdiği gibi “ailelerimizden komşularımıza, komşularımızdan topluma açılan pencerelerimizle kardeşlik, barış ve huzur içersinde yaşayan bir millet olabilmenin adımlarını atmış oluruz.

Geleceğe güvenle bakabilen birey ve aile bayramın manevi iklimi bir arada yaşayabilen, birlikte kutlayabilen, farklılıklarımıza rağmen kardeşlik kültürü geliştirebilen toplumlardan çıkar.

Mübarek Ramazan Bayramını sevdiklerinizle beraber sağlıklı ve huzur içinde geçirmeniz dileği ile bayramınızı kutlarım.

Fatih Kılıçarslan