Londra Üniversitesi Psikiyatri Enstitüsü’nden Aile Terapisi alanında Yüksek Lisans yapan Aile Terapisti İrem BRAY AİLEDER’in konuğu olarak 4 Şubat 2013′te Online Terapi konusunda sunum yapacak. Aile içi iletişim sorunları başta olmak üzere, çocuk ve ergenlerle ilgili her türlü sorunun çözüm bulmak amacıyla 17 uzman bir araya gelerek kurduğu İstanbul Aile Araştırmaları Eğitim ve Danışmanlığı Derneği (AİLE- DER), ‘Online Yöntemle Aile Terapisi’ semineri verecek. Seminerde ‘Online Yöntemle Aile Terapisi’ hakkında bilgiler verilecek. Londra Üniversitesi Psikiyatri Enstitüsü’nden Aile Terapisi alanında Yüksek Lisans yapan Aile Terapisti İren Bray AİLEDER’in konuğu olarak 4 Şubat 2013′te Online Terapi konusunda sunum yapacak. Sunumda katılımcılara ‘Online Yöntemle Aile Terapisi’nin ne olduğu hakkında bilgiler verilerek önemi anlatılacak. AİLEDER’in Fatih Koca Mustafapaşa’daki genel merkezinde 4 Şubat Pazartesi günü düzenlenecek olan seminer ücretsiz olacak.

Online Terapi Nedir?

Uzmanlar “Online Terapi”yi bireylerin internet aracılığıyla danışmanlarıyla görüşmesi olarak adlandırıyor. Görüşme sesli veya yazılı olarak gerçekleştirilebiliyor. Uzmanlar “Online Terapi” sayesinde kişi kendi evinde ve çekinmeden tüm sorunlarını açık yüreklilikle online psikoloğuna yazabildiğini belirtiyor.

İrem Bray Kimdir?

Ankara’da İrem Soylu olarak doğdu, Saint-Benoit Fransız Lisesi nden mezun oldu; hem Fransızca hem İngilizce konuşmaktadır.

Lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde okuduktan sonra Londra Üniversitesi Psikiyatri Enstitüsü’nde Aile Terapisi Yüksek Lisansını tamamladı. Tez konusu ‘Çocuklukta Ayrımcılık Algısı ve Yetişkin Kardeş İlişkileri’dir.

2000 – 2004 yıllarında Türk Psikologlar Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyeliği yaparken birçok komitede aktif görev aldı ve Dernek üyeleri için eğitimler verdi.

2001 yılından 2006 yılına dek Stephen Bray ile Çare-Der de Türkiye’nin ilk ve tek canlı video bağlantılı Aile Rehberlik Ekibi’ni kurdu.

İrem BRAY, 2004 yılında kızlarını büyütmek amacıyla Marmaris’in cennet köşelerinden biri olan Turunç Beldesi’ne taşındı.

Online Danışmanlık Olgunlaşma Çağında

Varlığını bilgisayar çağına ve Internet’e borçlu olan online terapi, psikolojik müdahalelerin gelişimi açısından doğal bir adım.  Tarihsel olarak baktığımızda öncülleri olduğunu görürüz.

Terapi kavramını hayatımıza sokan ustaların neredeyse hepsi hastaları ile iletişim kurmak için mektup yazmışlar.  Gerçekten de bir dönem mektup yazmak sosyal hizmet uzmanları gibi profesyoneller için öylesine gündelik bir uygulamaydı ki çoğunlukla mektupların iyileştirici yararları ve olası zararları pek düşünülmezdi.

Ayrıntılar için www.aileder.org.tr

Cihan Ajans