Duesseldorf`ta tüm göçmenler içinde en büyük grubu 16.147 kişi ile Türkiyeliler oluşturmakta ve bunların içinde birçok ailenin gelişim geriliği ve engelli olan çocukları vardır. Özel eğitim gereksinimli çocukları olan Türkiyeli ailelerin dil ve kültür farklılıklarından kaynaklanan sorunlar ve farklı Sosyal Sistem nedeniyle buradaki günlük yaşamlarını sürdürmeleri oldukça zordur. Bu ailelerin buradaki Engellilere Yardım Sistemi, koruyucu önlemler ve terapi olanakları hakkında alman ailelere göre daha az bilgi ve deneye sahiptirler. Ailelerin farklı dil ve kültürden kaynaklanan zorluklarının giderilebilmesi için kendi anadil ve kültürlerinde ek danışma, destek almaları ve yardımlara yönlendirilmeye gereksinimleri vardır. Bu nedenle bu ailelerin ek olarak kendi ana dillerinde sağlık, pedagojik, psikolojik, sosyal haklar üzerine danışmaya, desteğe ve yardıma ihtiyaçlar vardır.

Duesseldorf Şehir İdaresi ailelerin bu sorunlarını göz önünde bulundurarak özel Danışmanlık ve Destekleme Hizmeti sunmaktadır;

Telefonla danışmalarını yanı sıra, Anneler Grubu düzenli aralıklarla buluşup konuşarak kendi günlük sorunlarına birlikte çözüm yolları aramaktadır.

Tek tek ya da çiftlere sunulan Aile Danışmanlığı’nda ve Aile Eğitim Seminerleri’nde ailelerin kendilerine özgün problemleri özel olarak ele alınmaktadır.

Bunların dışında Aile Grup Terapisi Görüşmeleri ve Sanat terapisi de sunulmaktadır.

Sunulan bu Aile Eğitim Seminerleri, Aile Grup Terapisi Görüşmelerine paralel olarak çocuk grupları oluşturularak görevliler tarafından çocukların gelişmelerine katkıda bulunulmaktadır.

Ayrıca Şehir İdaresi’ne bağlı diğer kurumlar, gelişim gerilikleri ve engelliliklerle ilgili derneklerle de birlikte çalışmalar sürdürülmekte ve gereksinimlerine göre aileler bu kurumlara yönlendirilmektedir.

Tanıtım kitapçığının devamını PDF dosyası şeklinde okumak için tıklayınız…