Son yıllarda hızla artan uyuşturucu madde ve alkol bağımlılığı, istatistiklere de yansıyor. Manisa AMATEM’de tedavi olmak için başvuran hasta sayısı son üç yılda 3 kat arttı. Bu yılın ilk altı ayında başvuru sayısı 4 bine yaklaşırken bunun yüzde 5’i çocuk… Alkol ve madde bağımlılığı, adeta bir çığ gibi büyüyor. Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi’ne (AMATEM) 2010 yılında başvuran hasta sayısı 2 bin 348 iken, bu rakam 2013’ün ilk altı ayında 3 bin 897’yi buldu. Tedavi altına alınan hastalardan 230’u ise 14-18 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Manisa AMATEM kliniği sorumlusu Dr. Aslıhan Eslek, alkol ve madde bağımlılığının son yıllarda korkutucu boyutlara ulaştığını dile getiriyor. Bağımlılık yaşının da hızla düştüğünü vurgulayan Eslek, bu durumun tehlikenin boyutlarını daha da artırdığını aktarıyor. Aslıhan Eslek’in verdiği bilgilere göre Manisa AMATEM’e bu yılın ilk altı ayında 3 bin 897 hasta bağımlılıktan kurtulmak için müracaat etti. Bu hastaların 230’u 18 yaşından küçük. 2010 yılının tamamında AMATEM’e başvuran toplam hasta sayısı ise 2 bin 348’di.

Dr. Aslıhan Eslek, önceki yıllarda 16-17 yaşlarındaki çocuklarda bağımlılığın fazla olmadığını ancak son yıllarda bu sayıda büyük bir artış olduğunu belirterek, “Daha önce bağımlı çocuklar çocuk polikliniğinde tedavi ediliyordu, ancak artıştan dolayı artık 17 yaşındaki çocukları da AMATEM’e kabul etmeye başladık. Çocuk polikliniği baş edemiyor. Eroin bağımlılığı, çocuk yaş grubunda çok fazla arttı.” diyor. 18 yaş üzerindeki kişilerde de bağımlılıkta artış olduğunu hatırlatan Eslek, bunların büyük bölümünün erkeklerden oluştuğunu anlatıyor. Ancak istatistiklere giren kadın bağımlı rakamlarının az olmasının yanıltıcı olabileceğini, bunların toplumdaki baskıdan dolayı hastaneye gelmekten çekindiklerini ifade eden Dr. Eslek şöyle konuşuyor: “Türkiye’de bağımlı kadınların tedavi için başvuru oranı çok düşük. Büyük bir önyargı var. Servisimize kadın hasta yatırmakta bile çok büyük bir zorluk çekmiştik. Birçok AMATEM kliniği kadın hasta kabul etmiyor. Toplum içinde de kadın bağımlıya çok önyargılı bakılıyor.” Madde bağımlılığının birçok sebebi olduğunu kaydeden Dr. Eslek, toplumdaki üretkenliğin azalması ve bireylerdeki mutsuzluğun bağımlılığı tetiklediğini söylüyor. Uyuşturucu madde fiyatlarındaki düşüşün ve bunlara erişilebilirliğin artmasıyla tehlikenin çığ gibi büyüdüğünü bildiriyor. (Mustafa Kuşen, Zaman Gazetesi)

Alkolün Yerini Uyuşturucu Alıyor

Bağımlılık çeşitleriyle ilgili bilgi veren Aslıhan Eslek, bir hastanın birden çok maddeyi birlikte kullandığına dikkat çekiyor. Geçen yıllarda alkol bağımlılığı fazlayken şu an madde bağımlılığının arttığına değiniyor. Eslek, 2013 yılının ilk altı ayında karşılaştıkları bağımlılık çeşitleriyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Alkol bağımlısı 758, eroin morfin gibi madde bağımlısı 662, esrar bağımlısı 580, yeşil reçeteli madde bağımlısı 14, bali ve tiner bağımlısı 31, birden fazla madde bağımlısı 1.847, kafein bağımlısı bir, tütün bağımlısı iki, LSD bağımlısı bir ve kokain bağımlısı bir hasta tedavi olmak için bize başvurdu. İlginç maddelere olan ilgi de arttı. Bunların dışında, naftalin bağımlısı olan iki hastam oldu. Ayrıca kumar bağımlılığının da son yıllarda artışta olduğunu gözlemledik.”

‘Uyuşturucu İçin Aileme Hayatı Zehir Ettim’

Adana’da arkadaş ortamında uyuşturucuyla tanışan 24 yaşındaki A.K., bağımlısı haline geldiği uyuşturucudan kurtulmak için verdiği mücadeleyi ağlayarak anlattı. Adana Umutyolu Madde Bağımlılığını Önleme ve Mücadele Derneği’nin kuruluş gecesine katılan A.K., uyuşturucuya 6 yıl önce arkadaş ortamında başladığını söyledi. A.K., eroin alabilmek için ailesi ve 2 kardeşine sürekli baskı yaptığını, onlara hayatı zehir ettiğini aktardı. Devlet memuru olan babasının bütün gelirini uyuşturucuya harcadığını belirten A.K., tedavi olmak için 15 kez hastaneye yattığını dile getirdi. Umutyolu Madde Bağımlılığını Önleme ve Mücadele Derneği Başkanı Avukat İsa Ayanoğlu ise Adana’da 5 bin gencin madde bağımlısı olarak yaşadığını, 6 ayda 15 kişinin uyuşturucudan öldüğü bilgisini verdi.

Adana Dha