Karne, çocuklarımızın uzun öğrenme uğraşıları sonucunda elde ettikleri bir sonuçtur.  Çocuklarımızın performansının değerlendiren karne notu karşısında ebeveynlerin yaklaşımları,  notları nasıl yorumladıkları, notlar kadar önemlidir. Çocuğu ile uygun mesafe koyamayan ebeveynler, karne notları ile kendilerinde değerlendirilmiş duygusu yaşayabilir ve düşük not getirmesi karşısında öfke kızgınlık duyguları çocuğa yansıtabilirler. Böylece çocukta suçluluk duygusu oluştururlar. Özellikle başarılı arkadaşlarıyla kıyaslayan ebeveynler çocuklarda stres, kaygı ve güvensizliğe, benlik saygısını olumsuz etkileyerek travmaya yol açarlar. Bu davranışların yanı sıra yargılamak, suçlamak, etiketlemek çocuğun eksiklerini görüp kendini olumlu yönde hareket etmesine engel olmaktadır. Benlik saygısını yitiren çocuk, intihara giden kendine zarar verme davranışları gösterebilir.

Sağlıklı Ebeveyn Yaklaşımları

- Kişiliklerini eleştirmek yerine düşük not almasına yol açan sebepleri araştırmalılar

- Çocuğun başarısızlıktan dolayı yaşadığı duyguları ifade edilmesi sağlanmalı

- Çocuğun yüksek not aldığı derslerin altı çizilerek olumlu yönde motive edilmelidir.

- Eğitim ve öğrenim ömür boyu devam eden bir süreçtir. Çocuğun başarısızlıkları telefi etme, başarılara dönüştürme fırsatı her zaman vardır.

- Çocuk başarıyı ancak pozitif duygularla ve kendine güvenerek kendi yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda yakalayabilmektedir.

- Çocuğun kendisini değerlendirmesine, eksikliklerinin fark edilmesine ve gelecek dönemde başarılı olması için izleyeceği yol ve yöntemin belirlenmesine katkı sağlanmalıdır.

- Çocuğun ilgi, merak ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirecek rehber ebeveyn yaklaşımı geliştirilmelidir.

- Çocuk sürekli başarısızlık gösteriyorsa başarısızlığında psikolojik tutumlar dışında organik faktörlerin etkili olduğunun belirlenmesi için en yakın tedavi kurumuna ebeveynlerin başvurması gerekmektedir.

Fatih Kılıçarslan / İstanbul Aile Araştırmaları Eğitimi ve Danışmanlığı Derneği a. Yönetim Kurulu Başkanı

www.aileder.org.tr